Eighth Challenge Winners

Task 8a: Large-scale online biomedical semantic indexing

The teams that topped the competition for each batch were:
 
Batch 1
  First place Second place
Flat / Hierarchical Measures Fudan-Atypon -

Batch 2
  First place Second place
Flat / Hierarchical Measures Fudan-Atypon NLM

Batch 3
  First place Second place
Flat / Hierarchical Measures Fudan-Atypon NLM

 

Teams (Task 8a):
  • Fudan-Atypon team: Yuxuan Liu, Ronghui You, Hong Zhou and Shanfeng Zhu
    (Fudan-Atypon: Fudan University, China)
  • NLM team: Alastair Rae, James Mork and Dina Demner-Fushman
    (NLM: The National Library of Medicine, USA)

 

Results at: 

Task 8b: Biomedical Semantic QA


PHASE A
    BATCH 1 BATCH 2 BATCH 3 BATCH 4 BATCH 5
DOCUMENTS 1st UA ITMO AUEB AUEB ITMO
(SELECION STRATEGY: MAP) 2nd AUEB AUEB ITMO UA UA
SNIPPETS 1st AUEB AUEB AUEB AUEB ITMO
(SELECION STRATEGY: MAP) 2nd ITMO ITMO ITMO ITMO AUEB

PHASE B
    BATCH 1 BATCH 2 BATCH 3 BATCH 4 BATCH 5
EXACT 1st KU KU UMass KU KU
(SELECTION STRATEGY: AVG RANKING IN THREE TYPES: Y/N-ACC, FACT-MRR, LIST MEAN F-MEASURE) 2nd UMass Fudan-Atypon KU UMass UMass
IDEAL 1st MQU-P KU KU KU NCU
(SELECTION STRATEGY: MEAN MANUAL SCORE) 2nd MQU-ANU UCSD MQU-P / UCSD UCSD KU

 
Teams (Task 8b):
  • AUEB: team: Dimitris Pappas, Petros Stavropoulos and Ion Androutsopoulos
    (AUEB: Athens University of Economics and Busines, Greece)
  • ITMO team: Ashot Kazaryan, Uladzislau Sazanovich and Vladislav Belyaev
    (ITMO: ITMO University, Russia)
  • UA team: Tiago Almeida and Sérgio Matos
    (UA: University of Aveiro, Portugal)
  • KU team: Minbyul Jeong, Mujeen Sung, Gangwoo Kim, Donghyeon Kim #,
    Wonjin Yoon, Jaehyo Yoo, Jaewoo Kang
    (KU: Korea University, South Korea, #:AIR Lab, Hyundai Motor Company)
  • UMass team Vaishnavi Kommaraju, Karthick Gunasekaran, Kun Li, Trapit Bansal, Andrew McCallum, Ivana Williams and Ana-Maria Istrate
    (UMass: University of Massachusetts at Amherst, USA)
  • UCSD team: Ibrahim Burak Ozyurt
    (UCSD: University of California San Diego, USA)
  • MQU-P team: Dima Galat
    (MQU-P: Macquarie University, Australia)
  • NCU team: Jen-Chieh Han and Richard Tzong-Han Tsai
    (NCU: National Central University, Taiwan)
  • MQU-ANU team: Diego Molla, Christopher Jones and Vincent Nguyen
    (MQU-ANU: Macquarie University, Australia & Australian National University, Australia)
  • Fudan-Atypon team Xing Liu, Zhejun Tang, Li Huang, Dengshi Chen,Hong Zhou and Shanfeng Zhu
    (Fudan-Atypon: Fudan University, China)

 

Task MESINESP8: Mediacl Semantic Indexing in Spanish

The teams that topped the competition were:
 
Batch 1
  First place Second place
Flat / Hierarchical Measures Fudan-Atypon Priberam

 

Teams (Task MESINESP8):
  • Fudan-Atypon team: Ronghui You, Yuxuan Liu, Hong Zhou and Shanfeng Zhu
    (Fudan-Atypon: Fudan University, China)
  • Priberam team: Rúben Cardoso, Zita Marinho, Afonso Mendes, Sebastião Miranda
    (Priberam: Priberam, Portugal)

 

Results at: